מיכל חרותי | עורכת ספרותית

המלצות


הגר דורון ("הכלה היהודיה", הוצאת מודן, זוכת פרס רמת גן לספר הביכורים 2013):
מיכל חרותי היא עורכת קלאסית, מן הסוג שכל מחבר היה רוצה עבור הטקסט שלו. היא ממלאת את מלוא התפקידים הרבים שיש לעורך רציני מן האסכולה המסורתית: עריכה לשונית בנוסף לספרותית. הרגישות שלה לשפה, לרוח הטקסט, למחבר, כמו עומק הבנתה רעיונות מופשטים והיכולת שלה לסייע בהבהרתם לצד השלישי הם מהנדירים בהם נתקלתי. עונג וזכות לעבוד עם מיכל. היא עורכת ומורה.

נועה זית ("ארבע אחרי הצהריים", זוכה פרס ספיר ביכורים לשנת 2009, הוצאת מטר):
לעבוד עם מיכל על הספר שלי – זו היתה חוויה מיוחדת לגמרי, שלא חוויתי עד אז, כי מיכל ידעה, הרבה פעמים יותר טוב ממני, מה אני רוצה לומר, או מה צריך שייאמר. היה לה חוש קשב מאוד דק ונדיר למה שלא נאמר בטקסט, למוזיקה של הלב שלי. מיכל ידעה לחשוף את הזרמים התת עורקיים האלה, היא שמעה אותם והוציאה אותם לעור (כן לעור), רוב הזמן בעדינות, ולפעמים זה גם כאב. ותמיד בנאמנות מוחלטת למוזיקה של הספר ולייעוד שבחרה ושהוא כפי הנראה בנפשה, להוציא לאור ספרות מקור בעלת ערך. בסוף יצא ספר ששתינו, אני בדרכי ומיכל בדרכה, שימשנו לו כלי.

דלית אורבך ("קיפודים", ידיעות ספרים):
הכרתי את מיכל בספרי השני – "קיפודים" והתאהבתי לראשונה בבחורה.
החדות, ההומור, המקצועיות, העקשנות הרלוונטית, היכולת לראות תמונה מלאה, מחד, ולבחון פרטים ברזולוציה, אהבת המילה, ואי קדושתה, כל אלה – זה מיכל.
ומההיריון הזה נולד ספר שהפך לרב מכר. אם אני האמא של קיפודים, מיכל היא האבא.

ערן אפפלד ("כשענק מתעורר", ידיעות ספרים):
(מתוך הספר:) תודה מיוחדת למיכל חרותי שגרמה לי להבין שעורכת יכולה לעשות דברים נוספים חוץ מאשר לקלקל טקסט. כמו למשל, לדייק בהקשבה, לעבור מפלדה לנוצה, להרוס ברגישות, לבנות אמון, לגרום לי לשנוא משפטים שאהבתי, אפילו פסקאות, ולהראות שאכפת.

אפרת שטיגליץ ("הכל בסדר", הוצאת מודן):
(מתוך הספר:) למיכל חרותי, העורכת שלי, על הסבלנות והדייקנות, הקפדנות והמסירות, על ההשקעה והשיתוף, ועל כך שהאמנת בי לאורך שנים.

אורי רום ("קיץ אנגלי", הוצאת אפיק):
מיכל חרותי היא העורכת שאני מאחל לכל כותב פרוזה. מקצועית לעילא, חדה, משכילה, בעלת הבנה עמוקה ביותר הן בתוכן הספרותי והן בדרכי עיצובו.
מגעה בטקסט עושה בו פלאות, ונועם דרכיה הופך את העבודה עמה לחוויה בפני עצמה.

שרית ישי-לוי (מחברת רב המכר "מלכת היופי של ירושלים", הוצאת מודן): 
מיכל היא עורכת מעולה. אוהבת, סקרנית, תומכת וקפדנית. כשכתבתי את ספרי, "מלכת היופי של ירושלים", היו הערותיה והארותיה לעזר שתקצר היריעה מלתארו.בדרכה העדינה היא כיוונה אותי, סללה שבילים, הזיזה הרים, הראתה לי את הדרך, ואני זוקפת את הצלחתו של הספר ואת העובדה שכבר בשבוע הראשון הוא טיפס לרשימת רבי המכר – לזכותה, ורואה בה שותפה מלאה להצלחתו.מיכל היתה המצפן שלי, העין השלישית, ובמידה מרובה סקרנותה הייתה התמריץ שעזר לי ללכת עד הסוף עם הכתיבה. כמי שעובדת כבר שנים עם עורכים (אם כי בעולם העיתונות, שהוא שונה מאוד מעולם הפרוזה), יכולתי רק לברך על עורכת מכילה ונטולת אגו כמו מיכל חרותי.

שמעון צימר ("דמיין שאתה חי", הוצאת אפיק)
במהלך העבודה על חמשת ספרי שיצאו לאור עד כה – פקפקתי לא פעם בנחיצותו של העורך.
לעיתים ראיתי בו שומר חותם קנאי של האקדמיה ללשון שמטרתו להבטיח שלא אשחית ואזהם את השפה העברית. בפעמים אחרות ראיתי בו סוכן קשוח של רשות חינוכית אחרת שמטרתו לדלל ולגהץ את מילותי. וסופו של דבר שראיתי בו רע הכרחי שבלעדיו אי אפשר.
בספרי השישי 'דמיין שאתה חי' השתנה כל זה, ולא כי בגרתי בנפשי או כי גאוותי הניחה לי, אלא כי פגשתי את מיכל חרותי. מיכל היא עורכת מעורבת וחכמה, מדויקת מאוד בתיקוני הלשון שלה, שלא מסתפקת רק בזה ותובעת מהמספר להיות נאמן ומדויק לתחביר התוכני והעלילתי שלו עצמו. ואת כל זה מיכל עושה בצניעות וביושר ובהרבה ידע בלי לכפות את עצמה. מיכל יודעת להחמיא כשיש בכך צורך (דבר שאיננו רווח ומובן מאליו), והיא יודעת גם לתבוע מהמחבר מאמץ ועבודה קשה, ואם יש צורך גם לגעור בו בהמון חיבה.
לכל מי שרוצה לשפר את כתב ידו הן ברמה הלשונית והן ברמה התוכנית, לכל מי שהלך לאיבוד ומשווע להיחלץ ולהבין טוב יותר את מה שהוא עצמו כתב – אני ממליץ על מיכל. ורק בקשה קטנה יש לי. תשאירו לה גם זמן פנוי, לספרים הבאים שלי.

אלדר גלאור ("מדריך לגידול ילד", רומן, הוצאת אפיק)
קורא המלצות יקר, אם כתבת משהו שהוא עדיין לא מוגדר וכרגע סיימת לקרוא את רשימת ההמלצות, ואתה כבר מודע לכך שמיכל חרותי ניחנה ברגישות ספרותית ובעין חדה, והיא ממזגת ידע ויכולת מקצועיים מן המעלה הראשונה, ומעבר לכך שהיא עורכת מקצועית מובחרת בעלת יכולת הבנה מופשטת, היא בראש ובראשונה אישה יפה בעלת חום אנושי, כנות ויושרה – אז יש לי רק עוד פרט אחד להוסיף לך: הדיאלוג עם מיכל נוגע בקדושה.

רונה רענן שפריר, "לווייתנים שרים בעמק", עם עובד 2017
היה לי ספר ביד. ידעתי אך לא ממש האמנתי בכך. הרגשתי ש"לווייתנים שרים בעמק" הוא ספר, אבל. אבל עוד לא. הוא היה זקוק למשהו נוסף כדי להיות ספר פרוזה אמיתי, חי, שנע באופן מדויק בין רבדי השפה לבין הרעיונות, בין הדמויות לבין עצמן, בין קו הסיפור למה שיוצא מתוך הקו אבל קשור אליו. הוא היה זקוק ליד בטוחה שתעזור לו (לי) להפוך את הפוטנציאל למציאות. כך הגעתי למיכל חרותי. הרבה פעמים כותבים סופרלטיבים על אנשים טובים שעזרו לנו בדרך, ולרוב זה נשמע קצת מאולץ.  וכן, יש משהו במחמאות שלא עושה אתנו חסד, לא סתם ספר טוב לא יכיל יותר מדי תיאורים… לכן במקום מחמאות אכתוב כאן משהו על הדרך. שלחתי טקסט ארוך, שלהרגשתי היה כבר שלם. אחרי קריאה שארכה שבועיים-שלושה קיבלתי תשובה ארוכה ומלאה בדוגמאות. היא הסבירה היטב מה דורש שינוי ומה יכול להישאר בדיוק כפי שהוא. הרגשתי הקלה גדולה, אף שהעבודה המתוכננת היתה רבה, שכן תחושת העומק היתה ברורה: מישהו כאן רואה היטב, ובכל השכבות. אחר כך התחילו חילופי טיוטות. מיכל מסודרת ולוח הזמנים היה ברור. היא קראה, הגיבה בתוך הטקסט ואני קיבלתי סימונים ושאלות והתחלתי לעבוד. בכל שלב של הדרך יכולתי להתקשר ולהתייעץ, להתחבט ביחד. ברגע מסוים מיכל הציעה הצעה דרמטית בנוגע למבנה, ואחרי שבוע של התרסקות ("שוב כל כך הרבה עבודה"), ידעתי שהיא צודקת, שהיא קולטת משהו שישנה את כל חוויית הקריאה. ככה עבדנו, חודש שבו הטקסט כולו מונח בתוך ידיה האמונות, וחודש שבו אנחנו מחליפות דפי "עקוב אחרי". אחרי שני סבבים ועוד חצי סבב, הרגשנו שמשהו התעורר לחיים של עצמו. הספר הזה, הלווייתנים ששרים בו, הנער אביעד, האישה גלוחת הראש, החממה הסודית שבקצה השדות. כל אלה קיבלו גוף ותאורה, משמעות ותנועה. אך הליווי של מיכל לא הסתיים בנקודה הזו. היא המשיכה איתי למסע הקשה של חיפוש בית לספר. וכמו שיודעים הקוראים וגם הכותבים, הדלתות חומות וכבדות ורובן נעולות כלפי ספרים חדשים, ביכורים שכאלה (אף שהוצאתי ספרי עיון בעבר, אין עולמם כעולם כתיבת הפרוזה). מיכל העבירה אלי אמון ואמונה, ביטחון שהמקום יימצא, ידיעה שהספר ראוי. זוהי ברכה שקשה לשערה במלים. היא שלחה ועזרה ודיברה, והיתה לצדי גם כשקיבלנו תשובת-כמעט מעציבה, ותשובה שלילית כואבת. "זה קשה", אמרה לי, "אבל תאמיני. נאמין". נקצר את הסיפור. הספר התקבל לשתי הוצאות מכובדות ובספטמבר 2017 ראה אור בהוצאת "עם עובד". אם בידיכם כתב יד שאתם מאמינים בו, מוכנים לעבוד קשה אך לקבל עזרה אמתית, זה המקום עבורכם. מאחלת לכל אחד ואחת מכם שתמצאו את הקול שלכם ואת הבמה הראויה לו.